Zespół Oświatowy w Kąkolewnicy z ERASMUSEM+ w słonecznej Grecji
Szkoła Podstawowa w Kąkolewnicy znalazła się w zacnym gronie szkół, które zakwalifikowały się do projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na zasadach Programu ERASMUS+ sektor Edukacja szkolna. Kwota otrzymanej dotacji wyniosła 149 357, 21 PLN i została przeznaczona na realizację projektu pt. „Matematyczne inspiracje – świadome kształcenie kompetencji kluczowych”. Jego celem był rozwój kompetencji kluczowych, uczenie się języków obcych oraz korzystanie z umiejętności informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).
11 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbył się „Piknik naukowy” poświęcony podsumowaniu i określeniu rezultatów zagranicznej mobilności.
Zebraną społeczność szkolną powitała p. dyrektor Iwona Chmielewska, która jednocześnie złożyła wszystkim uczestnikom gratulacje życząc im jak najpełniejszego wykorzystania w swojej dalszej edukacji wszystkich nabytych w trakcie wyjazdu kompetencji i doświadczeń życiowych.
Spotkanie poprowadziła uczennica Monika Ochnio, która dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej umożliwiła wszystkim powrót wspomnieniami do wspólnie spędzonych chwil w Grecji.
To był niesamowity czas … W dniach od 3 do 16 marca 2024 r. 20 uczniów wybranych w drodze rekrutacji, pod opieką 4 nauczycieli przebywało nad brzegiem Morza Egejskiego w greckiej Leptokarii, u stóp Olimpu.
Wyjazd poprzedził cykl intensywnych zajęć przygotowujących uczestników do greckiej mobilności. Były to m.in. zajęcia przygotowawcze z języka angielskiego i greckiego oraz zajęcia z przygotowania kulturowego i pedagogicznego.
Przejazd z Polski przez Słowację, Węgry, Macedonię Północną do Grecji był długi, ale wypełniony ciekawymi rozmowami i spędzony na ulubionych aktywnościach. Na miejscu powitała wszystkich piękna pogoda, lazurowe niebo i woda, a także znakomity Hotel Poseidon Palace w Leptokarii.
Każdy dzień z 10-cio dniowego pobytu w Grecji wypełniony był zadaniami ukierunkowanymi na realizację celów zawartych w programie edukacyjnym dla mobilności grupowych, które mogliśmy realizować wspólnie z uczniami ze szkoły partnerskiej II Gimnazjum w Katerini. Lekcje matematyki, plastyki, programowania, greckiego, nauka tańców greckich były prowadzone głównie po angielsku i grecku. Umiejętności językowe, komunikacyjne i interpersonalne polskich uczniów były kształcone na każdym kroku – podczas spotkań z greckimi kolegami ze szkoły, w sklepie, na targu, w hotelu czy restauracji. Młodzież oprócz tego, że poznawała tutejszą kulturę i kraj mogła również zaprezentować swoje umiejętności i opowiedzieć o Polsce i naszej szkole. Podczas ostatniej wizyty w szkole partnerskiej z dumą uczniowie zaprezentowali nasz narodowy taniec - Poloneza i przedstawili prezentację z najważniejszymi informacjami o naszym kraju, gminie i szkole. Dwie utalentowane uczennice klasy VII b Gabrysia i Magda zaprezentowały również swój autorski układ gimnastyczny, który wzbudził zachwyt i aplauz zebranych.
Dodatkowymi atrakcjami podczas pobytu w Słonecznej Grecji był bogaty program wyjazdowy, dzięki któremu uczestnicy mogli poznawać kulturę, tradycje i historię tego państwa:
- zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta w Grecji – Saloniki
- wyprawa na Meteory – klasztory na skałach – jedna z najbardziej malowniczych form skalnych
- rejs statkiem na wyspę Evia i kąpiel w gorących źródłach
- odwiedzenie Centrum Olimpijskiego w Litochoro i spacer wąwozem Ekipeas
- zwiedzanie zamku w Platamonas i Starego Pantaleimonu – górskiej wioski w masywie Olimpu
- gra miejska w niewielkim Platamonas z kościołem prawosławnym i portem rybackim
Grecja dla uczestników wyjazdu to nie tylko zajęcia i zwiedzanie, to także piękne chwile nad brzegiem morza, gdzie dało się poczuć morską bryzę, wsłuchiwanie się w szum fal i odgłosy przyrody, zbieranie muszelek i kamyków na pamiątkę, smakowanie greckiej kuchni, delektowanie się jej zapachami …
Uczestnicy wyjazdu zabrali ze sobą wrażenia i piękne wspomnienia, a ulotne chwile zostały uwiecznione przez nich na licznych zdjęciach i nagraniach.
Na zakończenie Pikniku naukowego p. dyrektor Iwona Chmielewska wręczyła uczniom i opiekunom mobilności certyfikaty potwierdzające ich udział w projekcie, a wszyscy zebrani mieli okazję skosztować greckich specjałów i poznać ich narodowe przysmaki.
WARTOŚĆ PROJEKTU (całkowity koszt projektu): 149 357,21PLN
wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 122 846,31 PLN
#FunduszeUE
#Fundusze Europejskie