Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Oświatowy w Kąkolewnicy

Wycieczka do Warszawy.

Utworzono dnia 20.10.2024

Dnia 10.10.2024r. uczniowie klas ósmych, wraz z wychowawcami p. Anną Głowniak i p. Alicją Zieńczuk oraz opiekunami p. Elżbietą Marzycką i p. Justyną Multan, wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Wyprawa śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” miała konkretny cel: przybliżyć nam miejsca, wydarzenia i postacie opisane w książce oraz obraz życia w okupowanej Warszawie.
Spacer rozpoczęliśmy pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Tutaj w lutym 1942 r. doszło do akcji Małego Sabotażu. Jak wiemy z książki, z okazji urodzin astronoma, Alek odkręcił metalową tablicę, zasłaniającą napis: „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”. Następnie doszliśmy do galerii sztuki - „Zachęty”, z której Rudy zerwał trzy niemieckie flagi. Zatrzymaliśmy się na chwilę przed Grobem Nieznanego Żołnierza uwieczniającym poległych we wszystkich wojnach i bitwach i ruszyliśmy szlakiem więźniarki ulicą Długą i Bielańską pod Arsenał. Jest tam pomnik upamiętniający „Akcję pod Arsenałem”, którą przeprowadziła Grupa Szturmowa Szarych Szeregów. Odbito „Rudego” i 25 innych więźniów, którzy byli przewożeni z Alei Szucha na Pawiak.
Następnie udaliśmy się autokarem na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. To tam spoczęli bohaterowie książki, którzy zginęli w walce o nasz kraj. Zapaliliśmy znicze na grobach Alka i Rudego, Zośki, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i autora książki - Aleksandra Kamińskiego. Pomimo przygnębienia czuć było też radość i dumę. Gdyby ci ludzie nie walczyli, moglibyśmy nigdy nie odzyskać naszej ojczyzny.

Udaliśmy się też pod Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Tu minutą ciszy uczciliśmy ich pamięć.

Następnym miejscem, które odwiedziliśmy było Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha – dawna siedziba Gestapo . Tu torturowano i męczono Polaków, tutaj również przesłuchiwany był „Rudy” – jeden z bohaterów książki. Obejrzeliśmy zabytkowe cele, w których na ścianach widniały napisy świadczące o męstwie i patriotyzmie przetrzymywanych tu ludzi. Mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach więźniowie czekali na przesłuchania. Siedzieli oni w pomieszczeniach zwanych tramwajami, skierowani tyłem do strażników. Po wyjściu wszyscy byli przygnębieni. Na koniec ósmoklasiści uczestniczyli w atrakcyjnej formie lekcji wychowania fizycznego w Parku Trampolin „Hangar 646”. Celem głównym lekcji było kształtowanie sprawności fizycznej z wykorzystaniem specjalistycznych przyrządów i przyborów gimnastycznych takich jak: trampoliny, odskocznie, poręcze, zjeżdżalnie i tory przeszkód. Atrakcyjna forma zajęć sprawiała, że do ćwiczeń i zabawy nie trzeba było zachęcać nikogo.

Ten wyjazd do Warszawy na pewno na długo pozostawi w uczniach niezapomniane wrażenia i przeżycia, ponieważ zobaczyli na żywo miejsca i ślady bohaterów, o których mówi cała Polska.

Wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 20.10.2024, 22:28

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: