Erasmus+ Dziesiąty dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania miasteczka Gradar. To malownicza miejscowość we Włoszech, znana z imponującego zamku, który jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów średniowiecznych w kraju. Zamek w Gradarze został wzniesiony w XIII wieku i był rozbudowywany przez różne rody, w tym rodzinę Malatesta. Jego potężne mury obronne, wieże strażnicze i fosa sprawiają, że wciąż wygląda jak prawdziwa twierdza. Jednym z najbardziej znanych epizodów związanych z tym miejscem jest tragiczna historia miłości Franceski da Rimini i Paola Malatesty, opisana przez Dantego w "Boskiej Komedii".
Podczas zwiedzania zamku podziwialiśmy jego wnętrza, w tym salę tronową, komnaty mieszkalne, zbrojownię oraz bogato zdobione freski. Spacerując po murach obronnych, podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne miejscowości, wzgórza i Morze Adriatyckie.
Zwiedzanie zamku w Gradarze to niezapomniane przeżycie, łączące historię, kulturę i romantyczną atmosferę.
Po południu udaliśmy się na plażę, na której odbyły się zawody w przeciąganiu liny i konkurs limbo. Julia Karaś była jedną z czterech zwyciężczyń przechodzenia pod liną (limbo). Uczniowie dzielnie walczyli w konkurencji przeciągania liny, zajmując czołowe miejsca. Po zakończeniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Integrowaliśmy się z uczniami innych szkół, grając w piłkę nożną i siatkówkę. Na koniec dnia braliśmy udział w Grze terenowej - otrzymaliśmy następujące zadania do wykonania:
1. Rzeźba z piasku lub kamieni - zdjęcie
2. Najbardziej odjechane zdjęcie
3. Najbardziej odjechany filmik (max 10s)
4. Filmik z Włochem/Włoszką śpiewającym po włosku (max 10s)
5. Zdjęcie z atrakcyjną Włoszką/Włochem
6. Filmik taniec z Włoszką/Włochem (max 10s)
7. Najciekawsze grupowe zdjęcie na plaży
8. Pozdrowienia dla swojej szkoły przez Włocha/Włoszkę w języku polskim
9. Zdjęcie z najciekawszym pojazdem spotkanym we Włoszech
10. Napis ERASMUS+ zrobiony np. z piasku lub kamieni na plaży (liczy się kreatywność!)
11. Promocja hotelu i miejscowości montaż filmu (max 1 minutę). Wieczorem 4 grupy naszych uczniów prezentowały komisji jury w składzie: piloci grup p. Dominika i p. Arkadiusz wykonanie zadań. Ogłoszenie wyników gry terenowej nastąpi jutro podczas podsumowania i zakończenia realizacji całego projektu Erasmus+ 2025 r.